Katarzyna Ostapowicz

niedziela, lipca 10, 2011Dzisiaj na naszym redakcyjnym blogu, mam przyjemność przedstawić Wam wywiad z bardzo utalentowaną oraz kreatywną projektantką - Katarzyną Ostapowicz. Dla której moda to nie tylko ubiór, styl, ale także forma spędzania czasu, wyrażania siebie, język wizualny ciała... Ciekawa jestem czym dla Was jest moda i czy zgadzacie się z opiniom mojej rozmówczyni. Tymczasem zapraszam do zapoznania się z tekstem wywiadu.Kasiu pamiętasz swój pierwszy zachwyt modą? Czym dla Ciebie ona jest? 
Odkąd sięgam pamięcią moda zawsze była dla mnie bliska, gdyż towarzyszy w życiu każdego z nas. Moda to nie tylko ubiór, styl, ale także forma spędzania czasu, wyrażania siebie, język wizualny ciała. Może dlatego tak mnie zachwyca, bo można by o niej mówić na wiele sposobów. Dla mnie jako projektanta, moda jest dialogiem, pewnego rodzaju formą przekazu, ciągłych poszukiwań, możliwością spełniania się, ale także ciągłej nauki i ciężkiej pracy.Skąd pomysł, aby zająć się projektowaniem właśnie obuwia?
Pierwszy raz zetknęłam się z projektowaniem podczas studiów (kierunek- projektowanie ubioru) na trzecim roku i właściwie to był mój początek fascynacji tym tematem. Zajęcia z projektowania obuwia sprawiały mi ogromną satysfakcję. Ponadto uświadomiłam sobie jak istotnym elementem ubioru jest obuwie i jak dużą rolę odgrywa w odbiorze całej sylwetki. Decydując się na obranie takiej drogi projektowej, na pewno przyczyniła się pasja, chęć rozwijania się w tym kierunku oraz zamiłowanie do obuwia.Z jakich materiałów stworzyłaś kolekcje?
Kolekcja obuwia wykonana jest z „niekonwencjonalnych” częściowo materiałów. Pojawia się tradycyjnie skóra, wykorzystana na cholewki i podszewki, jednak uważam, iż fenomenem jest tkanina korkowa, która świetnie się sprawdziła również jako tworzywo na cholewkę. Dodatkowym i zaskakującym elementem kolekcji są pojawiające się na niektórych projektach aplikacje imitujące kropelki wody, wykonane z przeźroczystego tworzywa przez specjalizującą się w tym firmę. Spody obuwia wykonane są z wysokiej jakości drewna, a zgrabne i smukłe obcasy dobrane bardzo starannie. Wszystko to nadaje smaku całej kolekcji i wygląda bardzo efektownie.Stawiasz na funkcjonalność i komfort obuwia?
Uważam, że każda realizacja bez względu na to czy dotyczy ona obuwia czy też ubioru, powinna dawać uczucie komfortu, a kobieta musi czuć się w tym dobrze i pewnie. Dlatego projektując obuwie zawsze uwzględniam te bardzo ważne czynniki. Dobry design i wygoda w użytkowaniu jest podstawowym kryterium, którym każdy z nas kieruje się przy wyborze obuwia. W przypadku butów o bardzo wysokich obcasach trudno to wszystko ze sobą pogodzić. Z doświadczenia wiem, że kobiety, które świadomie decydują się na wysokie obcasy, często dokonują takich wyborów kosztem swojej wygody. Ja staram się dawać swoim klientkom to, czego potrzebują, a co tak trudno ze sobą w rzeczywistości połączyć. W moich projektach dobry design zawsze idzie w parze z wygodą użytkowania. Moje buty mają nie tylko „ciało”, ale również „duszę”.


Dla mężczyzn nie projektujesz?
Dotychczas nie miałam jeszcze okazji projektować obuwia dla mężczyzn, myślę jednak, że to nie jest zamknięty temat. Na razie skupiam się na damskim obuwiu, ponieważ zdecydowanie jest mi bliższe i według mnie wciąż jeszcze niedopowiedziane.


Projektujesz nie tylko obuwie, ale ostatnio również torebki. Jakie trendy zaproponujesz wszystkim Modnym Polkom w swojej najnowszej kolekcji torebek na sezon wiosna/ lato 2011?
Tak, dokładnie, zajmuję się również projektowaniem unikatowych torebek. Pomysł narodził się wraz z realizacją kolekcji obuwia, kiedy to tkanina korkowa, jaką między innymi zastosowałam na cholewki, okazała się fenomenalnym materiałem i dlatego postanowiłam jej temat rozwinąć. Proponuje więc wszystkim Modnym Polkom pójście w stronę niekonwencjonalnych materiałów, żywych, przepełnionych słońcem kolorów oraz prostych aczkolwiek zaskakujących form. W swojej najnowszej kolekcji proponuje trzy modele torebek: kopertówki, „ tornistry” oraz kuferki.

Do kogo ją kierujesz?

Odbiorcami kolekcji moich torebek są na pewno kobiety świadome swojej indywidualności, poszukujące czegoś nowego i oryginalnego. Są to osoby ceniące dobry design, stawiające na jakość i precyzję wykonania.


Z jakich materiałów są stworzone torebki i w jakiej kolorystyce utrzymane?

Kolekcja torebek wykonana jest w większości z tkaniny korkowej, w niektórych modelach łącze ją również z elementami skóry. Dodatkowo wzbogacam modele różnorodną formą zapięć, czy też jak w przypadku kuferka- niklowanym łańcuszkiem. W kwestii kolorystyki, ożywiam subtelny charakter naturalnego korka elementami skóry o intensywnych kolorach tj.: żółty, limonkowy, koral itp. Wzbogacam również wnętrze torebek wysokogatunkową podszewką oraz szeregiem niezbędnych, praktycznych kieszeni.

Nosisz torebki oraz buty własnego projektu?

Tak, jak najbardziej. Realizuje torebki i obuwie również dla własnych potrzeb i uważam, że jest to najlepsza forma sprawdzenia swoich umiejętności, zdobywania doświadczenia oraz osobistej satysfakcji z użytkowania. W realizację każdego swojego projektu wkładam dużo serca. Tworzę pod swój gust więc zwyczajnie w swoich projektach czuję się najlepiej.

 


Projektujesz na zamówienie?

Owszem, projektuje również na zamówienie. Aktualnie podjęłam się realizacji obuwia ślubnego. Jest to dla mnie wyzwanie i zderzenie z zupełnie nowym dla mnie tematem. Cieszę się, że mam okazję uczestniczyć w tak ciekawym projekcie, a moje obuwie będzie elementem stylizacji na ślubie panny młodej. W przypadku toreb, zarówno damskich jak i męskich, zdarza mi się realizować istniejący już model z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb klienta. Ewentualne zmiany w projekcie dotyczą głównie koloru, materiałów, wyposażenia wnętrza

Gdzie można zapoznać się z Twoją kolekcją?

Aktualnie część moich rzeczy można kupić w showroomie Fashion Designer Group w Warszawie, oraz w butiku Frontrow, mieszczący się w poznańskim Spot. Oferuję również stworzenie indywidualnego projektu dopasowanego do oczekiwań klienta.
email: info@kasiaostapowicz.com
 
Na moje stronie internetowej i facebooku, można m. in. zapoznać się z moimi wybranymi realizacjami, projektami.
web: www.kasiaostapowicz.com
facebook: Ostapowicz
(www.facebook.com/pages/Ostapowicz/167091513329457?sk=wall)
 

Kolejnym krokiem rozwoju mojej marki, będzie uruchomienie sklepu internetowego.Iwona Woźniczka

You Might Also Like

1 komentarze